Megújul a torony

A közösség újjáépítése

 

A program helyszíne a város ipari területén álló volt munkásszálló, amelyben 17-34 nm-es erősen leromlott, részben életveszélyes lakásokban 50-50% roma-nem roma család él. Az épület társasházként működik – viszont a lakók nemfizetése és eladósodottsága miatt gyakorlatilag nem volt közműellátás. A MMSZ 2009-ben kezdte meg a ház és a lakóközösség rehabilitálását.

A házban az MMSZ „jelenlét” programja segítségével, illetve számos egyéb forrás bevonásával megújult az előtér (ajtóval), működik egy 16 órás portaszolgálat – ez részben jelzőrendszerként is működik, bekamerázott a portál és hátsó rész a szemetelés megelőzése érdekében, és bekamerázott lépcsőház (a folyosókon nincsenek kamerák). A folyosókat újrafestették, újraindult egy lift, a 2., 3., és 5. emeleten a teljes közműrendszer megújult és mérhető (35 lakásban vannak előfizetős mérők), beleértve a fűtést (az épület többi emeletén nincs fűtés, mindenki villannyal tud fűteni). A ház adósságállománya a felére csökkent. Egyre több a fizető lakó, és a folyamatos szociális munkás jelenléte biztosítja a gyerekprogramok, közösségi programok beágyazottságát, elfogadottságát.

A program működtetését pályázati források, adományok, valamint a házban azóta kialakításra került és az MMSZ által üzemeltetett normatív finanszírozású intézmény(ek) biztosítják.

A program kulcseleme az, hogy az MMSZ a társasházi szabályozás nyújtotta lehetőségekre és korlátokra való reflexióként mint tulajdonostárs van jelen a ház életében. A szabályozás ugyanis a társasházban való tulajdoni hányad arányában enged beleszólást (ad szavazati jogot) a lakóközösség viselt dolgaiba és az épület üzemeltetésébe, így mivel a házban nem volt olyan működő közösség, amellyel ki lehetett volna alakítani egy együttműködést, a Málta először egy fontos szereplővé kellett, hogy váljon a társasház életében is.

A projekt átültethető elemei a következők (adott módszertani megszorítások figyelembe-vételével):

  • lakhatási elemek: könnyen átvehető;
  • jelen lévő szociális munka, közösségi tér: könnyen átvehető;
  • képzések és foglalkoztatás, célzott fejlesztések tartalmának kialakítása: könnyen átvehető;
  • finanszírozás: a többfajta forrásra való támaszkodás nagyobb változtatással átvehető;
  • ütemezés rugalmassága: kis változtatással, a források függvényében átvehető.

 

A torony története

 

Építkezés a házban