Megújul a torony

A program

 

A Házgyári út 1. komplex telep-programjának célja a szegregált lakókörnyezetben, mélyszegénységben élő hátrányos helyzetű lakóközösség társadalmi felzárkózásának és integrációjának segítése.

A projekt 2013. januárjától 2015 áprilisáig tart. A komplex telep-program segítségével ezen időszak alatt aktív, állandó (settelment típusú) szociális munkán keresztül folytatódik, és egyben jelentősen bővül a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület 2009-2011 között zajlott Vertikális Közösség Rehabilitációs Programja.

A projekt konzorciumi együttműködés formájában valósul meg. A konzorcium vezetője Veszprém Megyei Jogú Város Önkormányzata, a szakmai megvalósítást a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület munkatársai végzik. A projektben megvalósuló képzési programot a Türr István Kutató és Képző Intézet Székesfehérvári Igazgatósága tervezte és hajtja végre, melynek során a lakók OKJ minősítésű szakmákat szerezhetnek. A lakók segítését a munka világába való visszatérésre a Veszprém Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központja támogatja, konzorciumi partnerként a Kormányhivatal pályázati forrásból bértámogatást biztosít 5 lakó 12 hónapos foglalkoztatásához.

A pályázat sikerességéhez nagymértékben hozzájárult a város önkormányzatának elkötelezettsége valamint a kormányhivatal konzorciumi partnersége, utóbbi nélkül nem lett volna megvalósítható a lakók későbbi foglalkoztatása.

A projekt szükségességét elsősorban az a tény indokolja, hogy a fenti eszközrendszer igénybevétele a szegregátum mélyszegénységben élő lakosságának számára a hagyományos ellátási-szolgáltatási formákon keresztül nem megoldott. A lakóközösség tagjainak az alapvető készségek és képességek hiányával, az alacsony iskolai végzettséggel, a roma származással, a stigmatizált lakókörnyezet hátterével, a rendkívül rossz életkörülményekkel esélyük sincs a jelenlegi társadalmi ellátórendszerben hátrányaik leküzdésére, a munkaerő-piacon való érvényesülésre, élethelyzetük javítására.

A komplex telep-program beavatkozási eszközrendszere a hátrányok felszámolását, enyhítését teszi lehetővé, 28 hónapos megvalósulási időtartama az egyéni és a generációkon át mélyülő hátrányos helyzet felszámolásának kezdetét jelenti.